
Kezeléseink
Rehabilitációs kezelések
Legyen szó tervezett (pl.: protézisbeültetés…) vagy akut műtétről (törések, izom-, szalagszakadások…) esetleg műtét nélküli konzervatív kezelésről, a gyógytorna elengedhetetlen részét kell, hogy képezze a rehabilitációnak. Egyetlen sikeres műtét sem lehet igazán sikeres az egyénre szabott rendszeresen végzett fizioterápia nélkül.
Bár prevenciós terápiákkal, edzésekkel sokat tehetünk a sérülési rizikó legcsökkentéséért, de még a legprofibb, legedzettebb sportolóknál is előfordulhatnak kényszerpihenők.
Akár hobby-, akár élsportolókról beszélünk, a cél a mielőbbi gyógyulás, a sportba történő visszaállás, és az újrasérülések kockázatának csökkentése.
A Terrier-technika egy olyan manuális módszer, ami kiválóan alkalmazható fájdalomcsillapítás, traumák vagy műtétek utáni mozgásbeszűkülés, mozgáskorlátozottság esetén, továbbá az ízületeket, lágyrészeket érintő reumatikus megbetegedéseknél, ízületi kopásoknál, izomfeszüléseknél, esetleg izomtónus zavaroknál. A módszer alkalmazása nagy segítséget jelent a rehabilitáció kezdeti vagy késői stádiumában, legyen szó akár hagyományos vagy sportrehabilitációról.
A legtöbbször sportolókon találhatunk színes kineziológiai tapaszokat, de ez nem jelenti azt, hogy csak a sportolókon alkalmazható. A Tape tapasz a bőrhöz nagyon hasonló elasztikus anyag. Hatásmechanizmusa pedig azon alapszik, hogy a megfelelő felhelyezési technikával felragasztott Tape a szervezet öngyógyító folyamatait segíti elő (nyirokkeringés/ mikrokeringés javítása, fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés, izomfunkciók támogatása, ízületi mobilitás vagy stabilitás elősegítése).
A funkcionális tréning végzése során a mindennapi mozgásokat vesszük alapul.
Bár ezeken az edzéseken sok eszközt használunk (pl.: TRX, Fitt ball, Bosu, kézisúlyzók…), de fontos tudni, hogy nem attól lesz funkcionális egy edzés, hogy eszközökhöz nyúlunk, hanem attól, hogy a mindennapi mozgásainkhoz hasonlóan, a végzett gyakorlatokban is az egész testre hatunk.
Mit is jelent a záróizom torna / intim torna? A medencealapon elhelyezkedő, gyakran elhanyagolt kis izmok tudatos használatának megtanítását, tornáját (erősítését, lazítását), ezáltal a fennálló panaszok csökkentését, megszüntetését foglalja magába. Alkalmazható prevenciós, felkészítő, vagy terápiás céllal.
A nyiroködéma kezelés történhet manuálisan, vagy kompressziós bandázzsal, továbbá fontos eleme a mozgásterápia. A nyirokkezelések célja minden esetben a szövetközötti folyadék nyirokerekbe, majd a véráramba történő visszajuttatása. A kezelések hatására csökken a szöveti ödéma, élénkül a nyirokrendszer működése, fokozódik a vérkeringés, ezáltal csökken a feszülés, nyomás miatti fájdalom. Aktiválja az immunrendszert, a sejt-anyagcsere folyamatokat, ezáltal elősegíti a meglévő gyulladások, sebek gyógyulását, valamint jótékonyan hat az idegrendszerre is: nyugtat, ellazít.
Gerincterápiák
A terápia célja, hogy a pácienst megtanítsa arra, hogyan kezelheti saját nyakfájását, hátfájását vagy derékfájását és mielőbb visszatérhessen a mindennapi életbe. A módszer lehetővé teszi a porckorong-elváltozások (kiboltosulás, sérvesedés) konzervatív kezelését, a műtétek elkerülését. Fontos szerepe van a megelőzésben és egyéb tartáshibából fakadó gerinc- vagy végtagfájdalom kezelésében is.
A Schroth terápia, 3D gerincferdülés/ scoliosis és a m. Scheuermann/ botgerinc háromdimenziós terápiája. A terápia célja a gerinc maximális aktív nyújtásával annak felegyenesítése, háromdimenziós forgató légzéssel a törzs visszaforgatása középre, valamint a korrigált testhelyzet megtartása mellett végzett izomerősítés és nyújtás.
A Dorn-terápia egy kézzel végzett ízületi korrekciós technika. A kezelés során ízületi mozgásterjedelmet növelünk, továbbá kézzel végzett nyomással vezetjük az ízületeket a fiziológiás jó elhelyezkedés felé. Célja a test statikai viszonyának és az egyensúly megbomlásának rendezése.
A speciális gerinctorna lényege a nyújtás, erősítés és lazítás ezáltal segít megelőzni a gerinc és mozgásszervi problémák kialakulását. Amikor a gerinc melletti izmokat megnyújtjuk nemcsak a porcok jutnak oxigénhez, de az itt futó idegszálak is felszabadulnak, így még a stresszoldásra is remek lehetőség. A hát izomzatának erősítésével elérhetjük, hogy a rossz testtartást levetkőzzük, a gerinc megfelelő állapotba kerüljön. A megfelelő gerinctornával a fájdalom is csökkenthető.
A gerinctréning speciális gyakorlatai az egész testet átmozgatják, és megerősítik a gerinc stabilitásáért felelős izomcsoportokat, különösen a mély hátizmokat.
Szerencsére egyre kevesebben gondolják azt, hogy a jóga csak és kizárólag a nők sportja. A tapasztalat is azt mutatja, hogy egyre több férfi foglal magának matracot az órákon. Nem is véletlen, hiszen egyre több fórumon olvashatunk a jóga mind nőkre, mind férfiakra gyakorolt jótékony hatásairól és arról, hogy milyen sikeresen javítja a sportolói teljesítményt.
Kötőszöveti-terápiák
Az elmúlt években nagy hangsúlyt kaptak az úgy nevezet kötőszövetek (fasciák) és az ezekre ható olyan terápiák, mint a flossing, a köpöly, a hidegkés vagy épp a hegkezelések.
De mik is azok a kötőszövetek és miért is olyan fontos a kezelésük?
Minden olyan szövetet a testünkben, ami kollagént tartalmaz, fasciának hívunk. Ennek értelmében minden egyes izompólya, kötőszövetes rost az izmokban, az összes ín, szalag, ízületi- és szervtok, a csonthártya, azok a burkok, amik körülölelik az idegeket az ereket … az mind-mind fascia.
Mivel a mozgásszervrendszerünk, az izmainkat leszámítva szinte 100%-ban kötőszövet, nem is csoda, hogy a mai korszerű rehabilitáció egyik alappillérét képezik ezek a fasciális kezelések, lényegében nem érhetünk el nélkülük teljes felépülést. A kötőszövetek két nagy ellensége a dehidratáció és az immobilizásció. Ebből a két okból kialakult kötőszöveti adhéziókat (összetapadásokat) oldjuk az olyan kötőszöveti terápiákkal, mint a flossing, a köpöly, a hidegkés vagy a hegkezelések.
A flossing terápia során egy erős, rugalmas gumiszalag felcsavarásával és az abban végzett passzív vagy aktív mozgásokkal hatunk a kezelt területre.
A gumiszalagban végzett aktivitások által a jelenlévő fájdalom, egy hosszas gipsz, vagy épp életmódból adódó immobilitás és a nem megfelelő mennyiségű vízfogyasztás miatt kialakult kötőszöveti letapadásokat (adhéziókat) tudjuk oldani.
A köpölyözés egy lágy kötőszövetet mobilizáló technika, mely vákuum segítségével történik. A kezelés során a műanyagból, üvegből vagy épp szilikonból készült kis búrából valamilyen módon (mi köpöly pisztollyal) kiszippantjuk a levegőt, vakuumot kialakítva ezzel. Az így kialakult különböző erejű vákuum segítségével kiemeljük, és egyben rögzítjük a bőrt, majd a köpöly „viselése” közben végzett mozgások által az immobilizáció és a dehidratáció miatt összetapadt (adhezív) kötőszöveti rétegeket szétválasztjuk egymástól.
A hidegkéssel vagy fasciakéssel végzett terápiával az immobilitás és a dehidratáció miatt megkeményedő, és összeragadó, így gyakran fájdalmassá váló kötőszöveteket kikezelését, ápolását célozzuk meg.
A sérülésekkel és a műtétekkel járó hegeknek sokszor nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, gyakran csak maradandó szépséghibaként gondolunk rájuk. Pedig ma már tudjuk, hogy a nem megfelelő minőségben gyógyuló, kezeletlen hegek, mozgásszervi vagy akár súlyos belszervi problémákhoz is vezethetnek.
